Top korzyści zdrowotnych płynących z zielonej herbaty z JaponiiMimo że zielona herbata jest powszechnie spożywana jako napój od wielu wieków, wciąż jest tak wiele, czego nie wiemy o tym niesamowitym eliksirze. Mimo, że ogół populacji staje się bardziej świadomy jej korzyści zdrowotnych, wciąż jest więcej do odkrycia na temat tego niesamowitego napoju. W dzisiejszych czasach wydaje się, że prawie wszystko zostało uznane za mające jakiś korzystny wpływ na zdrowie człowieka, od spożywania sfermentowanych pokarmów i napojów, takich jak kimchi, natto i kefir, do spożywania oleju z gorzkich migdałów lub sałatki z rukoli. A zielona herbata nie jest wyjątkiem. Zielona herbata - znana również jako camellia sinensis - może mieć wiele korzyści dla naszego ciała i umysłu, gdy jest regularnie spożywana w rozsądnych ilościach.

Zmniejszenie ryzyka chorób przewlekłych

Jedną z najważniejszych korzyści zdrowotnych płynących z picia zielonej herbaty jest to, że może ona pomóc zmniejszyć ryzyko wystąpienia niektórych rodzajów chorób przewlekłych, w tym chorób serca i niektórych rodzajów raka. Bakterie i wirusy, które powodują choroby takie jak przeziębienia i grypa żołądkowa, można zabić za pomocą antybiotyków. Ale niektóre gatunki bakterii rozwinęły odporność na antybiotyki, co utrudnia walkę z niektórymi chorobami. Podobnie chemikalia zawarte w pestycydach mogą zabijać owady, ale mogą również wpływać na zdrowie człowieka, jeśli spożyjemy ich zbyt dużo. Na przykład pestycydy stosowane w uprawie ziaren kawy mogą zanieczyścić napój, co prowadzi do potencjalnych problemów zdrowotnych.

Poprawa zdrowia sercowo-naczyniowego

Przeciwutleniacze zawarte w zielonej herbacie mogą pomóc zmniejszyć ryzyko wystąpienia choroby sercowo-naczyniowej, a także innych chorób spowodowanych oksydacyjnym uszkodzeniem komórek, takich jak rak i cukrzyca. Wiele badań wykazało, że picie trzech do czterech filiżanek zielonej herbaty dziennie może pomóc w zapobieganiu i leczeniu chorób układu krążenia poprzez obniżenie poziomu cholesterolu i poprawę przepływu krwi. Korzyści zdrowotne wynikające z picia zielonej herbaty obejmują obniżenie ryzyka zawału serca i udaru mózgu. ## Promote weight loss Badania wykazały, że ludzie, którzy piją trzy do czterech filiżanek zielonej herbaty dziennie, mają zwiększony metabolizm. Ten zwiększony metabolizm może pomóc Ci spalić więcej kalorii, co jest jednym z kluczy do utraty wagi. Inne badanie wykazało, że ekstrakt z zielonej herbaty pomaga również ludziom spalić więcej kalorii podczas ćwiczeń, a połączenie picia zielonej herbaty i ćwiczeń spowodowało, że ludzie spalili około dwa razy więcej kalorii niż ci, którzy tylko ćwiczyli.

Zapewnia korzyści antyoksydacyjne

Zielona herbata ma wiele przeciwutleniaczy, które zwalczają wolne rodniki, które mogą uszkodzić Twoje komórki i spowodować choroby takie jak rak. Regularnie pijąc zieloną herbatę, możesz zwiększyć spożycie antyoksydantów, zapewniając wiele korzyści zdrowotnych. Jedno z badań wykazało, że picie zielonej herbaty zmniejszyło infekcje dróg moczowych i liczbę wizyt u lekarza w porównaniu z osobami, które piły czarną herbatę.

Chroń swoje oczy

Zielona herbata jest bogata w katechiny i witaminę C, z których obie pomagają zapobiegać degeneracji oczu i zmniejszają ryzyko zwyrodnienia plamki żółtej związanego z wiekiem, powszechnej choroby oczu, która może prowadzić do ślepoty. W innym badaniu stwierdzono, że połączenie ekstraktu z zielonej herbaty i luteiny, substancji chemicznej występującej w żółtkach jaj i niektórych warzywach, zmniejszyło ryzyko zwyrodnienia plamki żółtej u osób starszych o około 50%.

Zastosowanie

Poza piciem zielonej herbaty w celu uzyskania jej korzyści zdrowotnych, można ją również stosować jako środek nawilżający skórę, środek do moczenia stóp, środek odstraszający owady, odżywkę do włosów oraz jako ogólny środek czyszczący w gospodarstwie domowym. W jednym z badań stwierdzono, że ekstrakt z zielonej herbaty może być stosowany w leczeniu chorób skóry, takich jak łuszczyca i atopowe zapalenie skóry. Inne badanie wykazało, że ekstrakt z zielonej herbaty stosowany na skórę może zmniejszyć wygląd uszkodzeń słonecznych. A zieloną herbatę można stosować na wiele różnych sposobów.